کلید هوایی زیمنس

این کلید ها از انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرند. حد بالای جریانی 6300 آمپر است.

 

مشخصات فنی:

آمپر: از 630 آمپر تا 6300 آمپر

3پل و 4پل

ثابت و کشویی

 

کاربرد:

کاربرد کلید هوایی زیمنس در ورودی تابلوهای برق بوده و در همه تابلوهای برق فشار ضعیف مورد استفاده قرار میگیرد مانند تابلوهای برق:

صنایع سیمان

صنایع نفت

صنایع مخابرات

 

تعریف جامع تجهیز:(نمایندگی زیمنس در ایران)

این کلید ها ( کلید هوایی زیمنس ) از انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرند. حد بالای جریانی 6300 آمپر است.IU جریان دائم ، نرم این کلیدها از 630 تا 6300 آمپر است موردمصرف این کلیدها عمدتا در ورودی تابلوها می باشد که هم جریان بالایی دارد و هم برقراری SELECTIVITY  کامل بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی که معمولا از نوع کامپکت می باشند ضروری است.

کلید های هوایی دارای رله هایی که در داخل خود کلید جاسازی شده اند (BUILT-IN) می باشد. ویژگی این رله ها خاصیت تاخیری یا TIME DELAY آنهاست که عنصر اصلی تامین SELESCTIVITY از طریق صدور فرمان با تاخیر می باشند. (SELEVTIVITY همان پدیده تقدم قطع در خروجیها نسبت به ورودی ها است. به این معنی که اگر خطایی در یک فیدر خروجی رخ داد، ابتدا کلید خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کلید خروجی ، کلید ورودی با تاخیر کل تابلو را بی برق می کند. اهمیت این موضوع در این است که در صورت وقوع خطا در یکی از خروجیها کل تابلو بی برق نشود)

در این نوع از کلیدهای فشار قوی( کلید هوایی زیمنس )، نیز مانند بقیه انواع کلیدهای فشار قوی برای خاموش کردن جرقه ناشی از قطع جریان، باید مکانیزمی در نظر گرفته شود. در کلیدهای هوایی، ار محفظه های جرقه گیر بزرگ جهت خاموش کردن جرقه استفاده می شود. این محفظه ها از جنس سیلیس و یا آزبست بوده و به صورت مشبک و لایه لایه شاخته می شوند. جرقه گیر باعث تقسیم جرقه به جرقه های کوچکتر شده که این جرقه ها زودتر خاموش می شوند. (تجهیزات فشار ضعیف نمایندگی زیمنس)

این کلیدها دارای دو نوع کنتاکت هستند کنتاکتهای اصلی که در شرایط وصل کلید، وظیفه عبور جریان را بر عهده دارند و کنتاکت های جرقه زن یا ARCING CONTACT  ها که در لحظه قطع و وصل کلید وظیفه هدایت جرقه به سمت جرقه گیر را دارا می باشند.

در بعضی از انواع کلیدها، از یک دمنده و یا یک حلقه مغناطیسی برای هدایت جرقه به داخل جرقه گیر استفاده می شود. در حالتی که از دمنده استفاده شود، جریان هوا باعث هدایت جرقه به سمت جرقه گیر خواهد شد. در حالتی که از حلقه مغناطیسی استفاده شود جریان عبوری از حلقه نیرویی مغناطیسی ایجاد کرده که این نیرو، جرقه را به سمت بالا هدایت می کند.

با این کار جرقه از داخل محفظه جرقه گیر عبور خواهد کرد. در لحظه قطع کلید، ابتدا کنتاکت های اصلی کلید از هم جدا شده در حالی که ARCING CONTACT ها هنوز به هم اتصال دارند. با جدا شدن ARCING CONTACT  ها بین آنها جرقه به وجود آمده که این جرقه از داخل محفظه جرقه گیر عیور کرده و خاموش می شود. استفاده از ARCING CONTACT  ها، همچنین باعث می شود تا بین کنتاکت های اصلی جرقه ای به وجود نیاید و در نتیجه این کنتاکت ها آسیبی نبیند.

در این کلید هوایی زیمنس ممکن است از فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت در برابر جریان های اتصال کوتاه استفاده شده باشد.(نامی کنترل نماینده زیمنس)

مکانیزم قطع و وصل این کلیدها معمولا به صورت فنر شارژ شده است. بدین صورت که فنر مکانیزم توسط اهرم و به صورت دستی و یا توسط یک موتور الکتریکی شارژ شده و کلیددر وضعیت آماده برای بهره برداری قرار میگیرد. با فشار دادن دکمه ON بر روی کلید کلید وصل و با فشردن دکمه OFF کلید قطع می شود.(نامی کنترل وارد کننده تجهیزات فشار ضعیف زیمنس در ایران)

در نوعی از این کلیدها ، میتوان از آن به عنوان کلید زمین نیز استفاده کرد. بدین صورت که پس از بیرون آوردن کلید از داخل تابلو، توسط اهرم مربوطه ورودی های کلید به هم متصل می شوند. با جا زدن کلید داخل تابلو، این ورودی ها زمین شده که باعث می شود تا مصرف کننده پشت کلید، از نظر الکتربکی زمین شود. این وضعیت توسط صفجه ای در جلوی کلید نشان داده می شود.

از آنجا که در این کلیدها جرقه در هوای آزاد خاموش می شود، کنتاکت های کلید باید مسیر زیادی را طی کنند تا جرقه خاموش شود که این یکی از عایب کلید های هوایی است. همچنین خاموش کردن جرقه، گاز های اضافی تولید می کند که این گازها باید به طریقی به بیرون راه پیدا کند. این کلیدها از نظر ابعاد نیز نسبت به کلیدهای SF6 و خلا یزرگتر هستند. بر خلاف سایر کلیدهای فشار قوی، در این کلیدها دسترسی به کنتاکت های کلید به راحتی و با برداشتن جرقه گیرها امکان پذیر است.

برخی از اجزا این کلیدها عبارتند از:

1- محفظه های جرقه گیر

2- کنتاکت های جرقه زن یا ARCING CONTACT

3- کنتاکت های اصلی

4- دکمه قطع کلید

5- دکمه وصل کلید

6- نشان گرهای وضعیت قطع یا وصل کلید

7- ترمینال وروردی و خروجی

8- قیوزهای فشار قوی

9- شمارشگر تعداد دفعات قط و وصل کلید

 

 

نامی کنترل وارد کننده تجهیزات فشار ضعیف زیمنس در ایران

33916340

NAMICONTROL.IR