نامی کنترل نمایندگی زیمنس و معرفی انواع زبان های برنامه نویسی در نرم افزار TIA زیمنس

 

برای برنامه نویسی انواع PLC زیمنس طبق استاندارد IEC 1131-3 در 5 نوع معرفی شده اند:

1- زبان برنامه نویسی LD

2- زبان برنامه نویسی FBD

3- زبان برنامه نویسی IL

4- زبان برنامه نویسی ST

5- زبان برنامه نویسی SFC

 

در ادامه این 5 نوع زبان برنامه نویسی را شرح خواهیم داد، با نمایندگی زیمنس ایران همراه باشید.

 

زبان برنامه نویسی LD

این زبان برنامه نویسی مخفف کلمه LADDER می باشد. به زبان نردبانی هم شناخته می شود و به صورت گرافیکی است. از جمله دستورات پر کاربرد در زبان LD که وجود دارد BIT LOGIC نام دارد که به صورت المان های مورد استفاده در نقشه های مدار فرمان هستند.(PLC زیمنس)

 

 

زبان برنامه نویسی FBD

این زبان گرافیکی مخفف Function Block Diagram با استاندارد IEC است. دستورات FBD و LD به جز دستورات Bit Logic مشترک هستتند. البته این را بدانید که زبان برنامه نویسی FBD به صورت بلاک های منطقی ( XOR، OR، AND و … ) هستند.

 

 

زبان برنامه نویسی IL

این زبان غیر گرافیکی نزدیک به زبان ماشین و یک زبان سطح پایین محسوب می شود. شرکت زیمنس آلمان زبان برنامه نویسی STL را بر مبنای زبان IL ارائه نموده است. خاطر نشان شویم که زبان STL مطابق استاندارد IEC طراحی شده است.

 

 

زبان برنامه نویسی ST

بر خلاف زبان IL ، زبان ST غیر گرافیکی و سطح بالا می باشد. این زبان را مشابه زبان کامپیوتری C و VB می دانند. شرکت زیمنس زبان SCL را بر مبنای زبان ST ارائه کرده است.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

 

 

زبان برنامه نویسی SFC

زبان نویسی گرافیکی به منظور کنترل پروسه های ترتیبی یا Sequential است. شرکت زیمنس بر مبنای زبان SFC، زبان GRAPH را ارائه نموده است. زبان گراف به منظور استفاده در PLC S7 استفاده می کنند و فقط در FB امکانپذیر است.(پنل زیمنس)

 

 

نامی کنترل نمایندگی درایو زیمنس و نمایندگی پی ال سی زیمنس

021-33916340

NAMICONTROL.COM