PLC های سرس S7-1200 نمایندگی زیمنس با هدف انجام اتوماسیون های محدود کوچک و در عین حال بسیار دقیق ارائه شده است و جایگزین مناسبی برای PLC های کامپکت سری S7-200 نمایندگی زیمنس می باشند. 

توانایی S7-1200 زیمنس به مراتب از S7-200 زیمنس بیشتر است. به ویژه از نظر سرعت پردازش و قابلیت ارتباط و شبکه در سطح بالاتر از S7-200 نمایندگی زیمنس (نامی کنترل) قرار می گیرند با این وجود باید آنها را پایین تر از مدل های جدید S7-300 زیمنس دسته بندی کرد.

 

این PLC ها به صورت یکپارچه همراه I/O هستند تعداد I/O هایی که با CPU نمایندگی زیمنس یکپارچه هستند کم است و در صورت نیاز میتوان ورودی و خروجی های آنها را با استفاده از کارت های توسعه تا حدی افزایش داد. از نظر کاربردی در پروژه های کوچک که تعداد I/O کم است و توانایی زیادی از PLC مورد انتظار نیست به کار می رود.(PLC زیمنس)

در عین حال می توان با استفاده از شبکه هایی مانند PROFINET به سیگنال های I/O دسترسی داشت. اصطلاحا به طرحی که همه کارت ها روی رک هستند CENTRAL می گویند. و به طرحی که کارتها روی واسط های شبکه مانند ET200 هستند طرح Distributed گفته می‌شود. بحث روی جزئیات طرح Distributed و شبکه ها بعدا مطرح می‌شود.

تمامی CPU های سری S7-1200 زیمنس دارای پورت شبکه PROFINET هستند که میتوان برای سه منظور Programming اتصال به HMI و اتصال به Distributed I/O از آن‌‌ استفاده کرد برنامه نویسی S7-1200 توسط نرم‌افزار TIA Portal انجام می‌گیرد.

 

آشنایی با PLC های سری S7-1200 نمایندگی زیمنس

به طور کلی PLC های سری S7-1200  زیمنس را باید به دو دسته زیر تقسیم کرد:

1- STANDARD

2- FAIL SAFE

انواع STANDARD برای فرآیندهای نرمال و فاقد خطر به کار می روند ولی اگر هدف کنترل فرآیندی باشد که در آن خطر انفجار وجود دارد بایستی از انواع Fail safe استفاده نمود تا قبل از وقوع شرایط خطرناک بتواند فرآیند را در شرایط ایمن حفظ کند.

هر دو نوع

Standard و Fail safe به صورت کامپکت هستند و دارای تعداد مشخصی I/O می‌باشند. اگر نیاز به اضافه کردن تعداد محدودی سیگنال و از نوع خاصی باشد بدون نیاز به نصب کارت I/O می‌توان یک ترمینال بورد مناسب تهیه و روی خود CPU نصب کرد. ولی برای I/Oهای بیشتر می‌توان ماژول‌های سیگنال که به SM موسوم است را در کنار سی پی یو روی رک متصل کرد.

برای برخی از مدل‌ها ماکزیمم 2 ماژول و برای برخی دیگر ماکزیمم هشت ماژول I/O می‌توان به کار برد کارت های SM در سمت راست CPU نصب می‌شوند.

از نظر شبکه بندی همه این CPUها دارای پورت اترنت هستند. برای شبکه‌های بیشتر می‌توان از کارت شبکه استفاده کرد که به CM موسوم است ماکزیمم 3 کارت شبکه می‌توان روی این PLC نصب کرد کارت‌های CM در سمت چپ CPU نصب می‌شوند.

 

انواع S7-1200 استاندارد

به طور کلی انواع PLC های استاندارد S7-1200 زیمنس به دو دسته تقسیم می شوند:

1- استاندارد معمولی

2- استاندارد با قابلیت SIPLUS

نوع معمولی از نظر سخت افزاری برای شرایط محیطی استاندارد تهیه شده که در آن گازهای خورنده وجود ندارد و دمای محیط نصب نیز کمتر از صفر درجه سانتی گراد نمی شود. ولی نوع SIPLUS برای کار در شرایط سخت محیطی طراحی شده است سخت افزار این PLCها دارای پوشش خاصی است که در مقابل خوردگی محافظظت می شود به علاوه در دمای زیر صفر نیز کار می کنند نمونه هایی از این PLC ها قاابلیت کار در دممای -40 درجه و +70 درجه سانتی گراد را دارند. سایر ویژگی های آنها از نظر حافظه و تغداد ورودی و خروجی تفاوتی با انواع مشابه استندارد  آنها ندارد.

 

 

نامی کنترل نمایندگی اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

021-33916340-02133962801

NAMICONTROL.IR