نمایندگی زیمنس ایران و آموزش ابزار SWITCH

نمایندگی زیمنس برای قسمت 12 آموزش HMI زیمنس توضیح ابزار SWITCH را در نظر دارد. به طور کلی ابزار های SWITCH را برای روشن و خاموش کردن خروجی ها مورد استفاده قرار می دهند. جهت این امر از یک دکمه باید بهره گرفت. با یک مثال کاربردی PLC S7-1200 زیمنس آموزش را شروع می کنیم. (گر در نظر دارید که با ابزارهای BASIC OBJECT آشنا شوبد کلیک نمایید.)

(برای کاربرانی که به تازگی با آموزش های رایگان نامی کنترل نمایندگی زیمنس آشنا شده اند باید یادرآور شویم که در حال آموزش پنل های HMI زیمنس هستیم.)

 

 

پیش نیاز:

1- ایجاد پروژه جدید در TIA PORTAL

2- افزودن PLC S7-1200 زیمنس

3- افزودن HMI

4- برقراری ارتباط بین PLC زیمنس و HMI

 

 

گام اول: برنامه نویسی PLC

برای برنامه نویسی باید به بخش PROGRAM BLOCK بروید. این بخش را نرم افزار TIA PORTAL  ، پنجره DEVICE در فولدر مربوطه PLC S7-1200 زیمنس مشاهده نمایید. با دابل کلیک بر روی MAIN BLOCK می توانید برنامه نویسی را آغاز نمایید. در ادامه مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1- افزودن یک نرمال کنتاکت NORMAL OPEN به عنوان ورودی و تغییر نام آن به m0.0

2- افزودن یک خروجی و تغییر نام آن به q0.0

3- باز کردن SHOW ALL TAGS (این بخش را از پنجره DEVICE، فولدر مربوطه PLC TAG)

4- نامگذاری تگ ها به ترتیب MOTOR و START

5- اجرا برنامه (کامپایک کردن برنامه)

6- دانلود و شبیه سازی برنامه در نرم افزار PLCSIM

7- افزودن تگ های PLC زیمنس در نرم افزار PLCSIM

 

 

گام دوم: HMI زیمنس

1- باز کردن فولدر مربوط به HMI، بخش SCREEN و سپس ROOT SCREEN

2- افزودن دو آیتم از ابزارهای BASIC OBJECT. (یک موتور و یک آیتم دیگر جهت نمابش وضعیت موتور که معمولا یک دایره در نظر میگیرند بیافزاید.)

3- افزودن یک SWITCH از بخش ELEMENT با تنظیمات دلخواه.

 

 

گام سوم: تنظیمات SWITCH

برای تنظیم کردن ظاهر SWITCH دو حالت وجود دارد که میتوانید طبق پروژه انتخاب نمایید:

  • حالت ON OFF
  • نمایش متن در دو حالت مجزا

 

حالت اول:

حال ON OFF به این صورت می باشد که با هر کلیک بر روی آن نمایش داده می شود. برای تنظیمات لازم است کلیک راست کنید و از PROPERTIES انجام دهید. دکمه ON به معنای روشن شدن موتور و به مراتب OFF هم نشانه خاموش بودن موتور است. جهت این امر مراحل زیر را طی نمایید:

1- انتخاب Switch with text از بخش Mode

2- وارد کردن متن دلخواه از بخش Label که متن On  و Off

نکته! این حالت پیش فرض هم می باشد.

 

حالت دوم که نمایش متن در دو حالت مجزا (NO ,OFF) می باشد. به این صورت که ابتدا متن نمابش داده می شود و با کلیک، متن دیگری نمایش داده می شود.

 

برای این مثال حالت دوم را در نظر گرفته ایم با ادامه آموزش همراه باشید. به این صورت که دکمه Switch با متن Start نمایش داده می شود و با کلیک بر روی Switch موتور شروع به فعالیت می کند و فعال می شود. در این حین کلمه Stop نمایش داده می شود. لازم است از بخش Process هم تگ مرتبط با Switch که همان تگ Start در PLC زیمنس می باشد را انتخاب کنید.

 

   *** HMI را شبیه سازی نمایید و مشاهده کنید که با کلیک بر روی کلید Switch موتور را روشن و متن تغییر می نماید. (متن به Stop تغییر می نماید. )   

نامی کنترل نمایندگی زیمنس ایران و نمایندگی اتوماسیون زیمنس

021-33916340

021-33960996