برای ارتباط CPU زیمنس با دنیای سریال اینترفیس ارتباطی روی آن تعبیه می شود می توان آنرا به دسته های مختلفی تقسیم نمود که در ادامه این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با آنها آشنا خواهید شد.

 

اینترفیس ارتباطی برای ارتباط با وسیله برنامه ریزی

این اینترفیس روی همه PLC های زیمنس وجود دارد و هر سازنده به صورت خاصی آنرا طراحی کرده است. برخی سازندگان این پورت را به صورت RS232 و استاندارد طراحی کرده اند برخی دیگر از اینتر فیس ها به صورت خاص و انحصاری همان سازنده طراحی شده است مانند MPI که توسط زیمنس ارائه شده است.نمایندگی زیمنس

نمونه ارتباط وسیله برنامه ریزی زیمنس با پورت MPI زیمنس نشان می دهد امروزه مععمولا نیازی به کامپیوتر خاص برنامه ریزی نیست و با اتصال کامپیوترهای معمولی به پورت های PLC زیمنس نیز امکان انتقال برنامه وجود دارد.(در برخی موارد یک رابطه سخت افزاری مورد نیاز است.)

 

اینترفیس ارتباطی برای ارتباط با شبکه های استاندارد

این اینترفیس در CPU های زیمنس جدید به صورت ON BBOARD هستند و برای ارتباط با شبکه هایی مانند PROFIBUS  و ETHERNET به کار می روند در بیشتر PLC ها امکان نصب ماژول شبکه در کنار CPU زیمنس نیز وجود دارد.

 

وظیفه CPU های PLC زیمنس و حافظه آن

وظیفه CPU یک PLC مانند PLC های زیمنس دریافت اطلاعات ورودی ها پردازش برنامه و ارسال فرمان به خروجی هاست. برای این منظور حافظه ای برای ورودی ها و خروجی ها و حافظه ای نیز برای برنامه مورد نیاز است.

بخش PII مخفف PROCESSS IMAGE INPUT است حافظه ای است که دیتاهای ورودی در آن ذخیره می شوند و بخشی که با عنوان PIQ مخفف PROCESS IMAGE OUTPUT نشان داده شده است حافظه ای است  که فرمان های خروجی CPU زیمنس در آن ذخیره می شود در واقع وقتی صحبت از توانایی CPU برای ارتباط با I/O است منظور میزان حافظظه PII وو PIQ آن می باشد. در سیستم PLC زیمنس این دو بخش همراه با بخش های مربوط به تایمرها و شمارنده  ها و … به عنوان حافظه سیستم نامگذاری شده اند.

علاوه بر بخش های حافظه سیستم به طور معمول CPU زیمنس دارای یک حافظه داخلی از نوع RAM برای برنامه هستند وقتی وسیله برنامه ریزی اطلاعات را به PLC زیمنس انتقال داد یا به اصطلاح دانلود کرد این اطلاعات در حافظه مربوط به برنامه CPU وارد می شود در برخی CPU زیمنس این حافظه از نوع FLASH EPHROM است که ا قطع و وصل تغذیه پاک نمی شوند ولی اگر CPU فقط دارای حافظه RAM باشد معمولا باتری نیز برای حفظ اطلاعات روی آن تعبیه می شود تا در صورت قطع تغذیه اطلاعات از بین نرود در برخی موارد این باتری روی خود CPU زیمنس و در برخی موارد روی منبع تغذیه قرار می گیرد.

 

 

 

نامی کنترل نمایندگی اتوماسیون زیمنس در ایران

33916340–33962801

NAMICONTROL.IR