در این مقاله نمایندگی زیمنس به مفهوم ریداندانت در PLC های زیمنس می پردازیم. این اصطلاح در پروژه های اتوماسیون صنعتی زیمنس کاربرد زیادی دارد.

 

REDUNDANT CONTROLLER در اتوماسیون زیمنس چیست؟

کنترلر افزونه یا Redundant سیستمی با دو CPU می باشد که فرآیند واحدی را کنترل می کند. در هر لحظه یکی از CPUها به عنوان MASTER و دیگری به عنوان STANDBY کار میکند. بین دو CPU ارتباطی از طریق فیبر نوری یا کابل مسی وجود دارد که از وضعیت همدیگر باخبر باشند.

افزونگی بین کنترلرها را می توان به دو طریق پیاده سازی نمود:

افزونگی سخت افزاری: در این حالت دو CPU از نظر سخت افزاری مجهز به امکانات سخت افزونگی هستند و بدون نیاز به برنامه نویسی خاص و صرفا با اتصال آنها به یکدیگر به سهولت افزونگی برقرار می شود.

افزونگی نرم افزاری: در این حالت دو CPU از نظر معمولی هستند و به صورت سخت افزاری امکانت افزونگی ندارند و کاربر با برنامه نویسی این دو را به صورت افزونه در می آورد این سیستم اطمینان و سرعت پاسخ نوع قبلی را ندارد.

 

REMOTE I/O

واسطی است که سیگنال ها را به طور مستقیم از سنسورها دریافت می کند و آنها را از طریق کابل شبکه در اختیار کنترلر قرار می دهد. فرمانها نیز از کنتزلز توسط کابل شبکه به این واسط ارسال شده و از آنجا به طور مستقیم به اکچویتور اعمال می گردد.(نمایندگی زیمنس در تهران)

REMOTE I/O در زیمنس با عنوان ET200 زیمنس شناخته می شود که شانل انواع مختلفی می باشد. یکی از پرکاربردترین آنها ET200M می باشد.

 

SCL

SCL مخفف Structured Control Language است و زبان برنامه نویسی سطح بالا شبیه پاسکال است. در استاندارد IEC 1131 زبان سطح بالا به عنوان ST مخفف Structured Text معرفی شده است. 

SCL ابزاری است که کاربر می‌تواند فانکشن‌های دلخواه را به راحتی با آن نوشته و آن‌‌ها را در محیط CFC یا SFC صدا بزند کار با SCL بسیار ساده‌تر از کار با STL است.

نامی کنترل نمایندگی زیمنس توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

33916340

33962801

NAMICONTROL.IR