نامی کنترل نمایندگی زیمنس ایران و آشنایی با تنظیمات کلی درایو زیمنس

 

هریک از درایو زیمنس دارای تنظیمات خاصی می باشد که بدون این تنظیمات نمی توان عملکرد درستی از آن انتظار داشت این تنظیمات می تواند شامل پرامترهای اینورتر، پرامترهای ارتباطی و … باشند.

تنظیمات فوق برای بسیاری از درایوهای زیمنس می تواند به 2 روش انجام گیرد:

 

از طریق پنل مخصوص روی درب درایو زیمنس

روی درب درایو زیمنس محل خاصی برای نصب پنل کوچکی وجود دارد که توسط کلیدهای روی آن می توان پرامترهای درایو زیمنس را تغییر داد و تنظیم کرد این پنل دارای صفحه نمایشگری نیز هست که در حین کار مقادیر برخی پرامترها مانند سرعت گشتاور و وضعیت درایو را می تواند نشان دهد.(اینورتر زیمنس)

تصویر زیر این پنل را برای درایوهای زیمنس نشان می دهد. در درایوهای زیمنس این پنل را BOP مخفف BASIC OPERATOR PANEL  می نامند به نوع پیشرفته تر آن نیز AOP مخفف ADVANCED OPERATOE PANEL کفته می شود که امکانات بیشتری نسبت به BOP نیز دارد.


BOP


 


AOP


 

 

 

این پنل می تواند از محل خود برداشه شود و روی درایو دیگری قرار گیرد. بنابراین لزومی ندارد که هرکدام از درایوها دارای پنل خاص خود باشند.

 

از طریق نرم افزار خاص درایو زیمنس

این نرم افزار توسط سازنده برای تنظیمات درایو ارائه شده است. اتصال آن به درایو زیمنس از طریق پورت جداگانه ای (به جز پورت پروفی باس) است. برخی از سازندگان ارتباط COM با اتصال RS232 را برای این منظور در نظر گرفته اند. ارتباط از طریق پورت های دیگر مانند USB نیز برای برخی درایوها امکان پذیر شده است.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

پس از اتصال کامپیوتر به درایو و اجرای نرم افزار لیست پرامترها ظاهر می شود و می توان آن ها را متناسب با شرایط تنظیم و نهایتا دیتاها را بارگذاری نمود. هر سازنده نرم افزار خاصی را برای درایوهای خود معرفی می کند.(اینورتر زیمنس)

 

تنظیمات درایو برای اتصال به پروفی باس

در کنترل درایو زیمنس از طریق پروفی باس با دو پارامتر اصلی با عنوان STATUS WORD و CONTROL WORD سرو کار داریم:

 

  • STATUS WORD: که به اختصار SW یا STW نیز گفته می شود اطلاعاتی است که از سمت درایو برای PLC زیمنس ارسال می شود مانند اطلاعات وضعیت درایو و مقدار سرعت واقعی.
  • CONTROL WORD: که به اختصار CW یا CTW نامیده می شود فرمان هایی است که از سمت PLC زیمنس برای درایو زیمنس ارسال می گردد مانند فرمان ON/OFF و رفرنس سرعت.

 

بر اساس تنظیماتی که در سمت نرم‌افزار PLC انجام می‌شود میزان CW و SW می‌تواند حالت‌های مختلفی داشته باشد این تنظیمات بر اساس پارامتری با عنوان PPO (Parameter data Object) صورت می‌گیرد. تنظیم PPO برای همه انواع درایوها که به شبکه پروفی‌باس متصل می‌شوند وجود دارد. PPO دارای حالت‌های مختلفی است از PPO1 تا PPO5 در حلالت تعداد Word مربوط به Control یا Status متفاوت است.

 

 

نمایندگی زیمنس و نمایندگی درایو زیمنس و PLC زیمنس

021-33916340

021-33962801