نرم افزار SIMATIC PDM نمایندگی زیمنس که نام آن برگرفته از PROCESS DEVICE MANAGER است به طور خاص برای کار با PROFIBUS-PA و HART عرضه شده است. وقتی با PROFIBUS-PA سر و کار داریم برای تنظیمات وسیله نیاز به این نرم افزار یا نرم افزارهای مشابه آن داریم. نرم افزار COMMUWIN از ENDERESS HAUSER یا نرم افزار SYSTEM 302 از SMAR نیز می توناد برای این منظور استفاده شود.

 

پس از نصب نرم افزار این مسیر را در سیماتیک زیمنس خواهیم داشت SIMATIC/SIMATIC PDM/Manage device catalog اجرای PDM از این مسیر نیست و از محیط نرم‌افزار HW Config با دوبار کلیک روی تجهیزات متصل به شبکه Profibus-PA به نحوی که توضیح داده خواهد شد باز می‌گردد.

 

از زیر مجموعه نرم افزارهای نصب شده یک مورد با عنوان MANAGE DEVICE CATALOG دیده می شود. با استفاده از این نرم افزار وسایل سازندگان به کاتالوگ محیط پیکربندی اضافه می شود و امکان تنظیم آن ها را با PDM فراهم می کند به عبارت دیگر فایل های GSD و EDD را به محیط پیکربندی اضافه می کند.(PLC زیمنس)

 

 

شروع کار با نرم افزار PDM زیمنس

برای مشاهده یا تغییر تنظیمات وسیله مورد نظر کافیست در HW CONFIG روی وسیله مربوطه دو بار کلیک کنید پنجره ای نمایان می شود که دو انتخاب برای کاربر دارد

  • :Maintenance Engineer با استفاده از این گزینه کاربر فقط می‌تواند وضعیت پارامتر‌ها را مظاهده کند و اجازه تغییر ندارد.
  • :Specialist در این حالت کاربر می‌تواند علاوه ‌بر مشاهده پارامتر‌ها در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهد. در ابتدا گزینه Password فعال نیست مگر اینکه قبلا در محیط PDM پسورد تعریف شده باشد.

با ورود به محیط PDM پنجره ای باز می شود این صفحه مربوط به ترانسمیتر فشار ساخت SMAR است. در سمت چپ پنجرخ موارد زیر را مشاهده می کنیم:

 

DEVICE INFO

 اطلاعات مربوط به وسیله نشان داده می شود در واقع این اطلاعات مربوط به PHYSICAL BLOCK هستند و برخی از این اطلاعات مانند سریال و ورژن قابل تغییر نیستند ولی برخی نام تگ وسیله و تاریخ نصب را می توان تغییر داد.

 

TRANSDUSER

اطلاعات مربوط به TRANSDUSER BLOCK که قبلا شرح دادیم در این قسمت قابل تنظیم می باشد به عنوان مثال موارد زیر را در این قسمت مشخص می شود:(نمایندگی اتوماسیون صنعتی زیمنس)

 

  • برای ترانسمیتر فشار می توان تعیین نمایید که برای اندازه گیری PRESSUR است یا FLOW (براساس اختلاف فشار)
  • تعیین نوع سیگنال در این حالت خطی سازی سیگنال یا جذرگیری ازآن مشخص می شود.
  • حداقل و حداکثر CALIBARATION SPAN

 

هر کدام از موارد فوق تنظیمات خاصی دارد که برای هر حالت پنجره مربوط به آن باز می‌شود به عنوان مثال برای خطی سازی یا Linearization یک انتخاب به صورت User Define Table وجود دارد. در این حالت کاربر می‌واند منحنی مورد نظر خود را به صورت تعدادی نقاط بین 0 تا 100 را نشان می‌دهد وارد کند.

 

 

نامی کنترل نمایندگی زیمنس و ارائه دهنده آموزش های رایگان اتوماسیون صنعتی زیمنس

021-33916340

021-33962801