در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس به بررسی ET200 S اتوماسیون صنعتی زیمنس می پردازیم.

 

آشنایی با ET200 S نمایندگی زیمنس

این ET200 همانطور که از نامش پیداست برای کاربرد در محیط های خطرناک که نیاز به ایمنی بالا دارند (Intrinsically Safe) ارائه شده است. محیط IS محیطی است که در آن ولتاژ جریان اندوکتانس و کاپاسیتانس مدار الکتریکی به صورتی محدود می شود که با قطع و وصل آن هیچ جرقه ای که منجر به انفجار شود ایجاد نشود به علاوه گرم شدن مدار شدن مدار که ممکن است خطر آفرین باشد نیز رخ ندهد.(نمایندگی زیمنس)

 

توجه شود که مفهوم IS با EXPLOSION PROOF متفاوت است در EX PROOF وسیله به صورتی طراحی شده که انفجار در داخل آن محدود می شود یعنی اگر گاز یا مواد خطرناک به داخل باکس ضد انفجار نشت کند و جرقه ای نیز در داخل باکس داخل باکس داخل آن محدود می شود یعنی اگر گاز یا مواد خطرناک به داخل باکس ضد انفجار نشت کند و جرقه ای نیز در داخل باکس به وجود آید انفجار داخل این باکس محدود شده و باکس در مقابل آن مقاومت می کند به صورتی که به بیرون سرایت نکند.

 

ET200IS را در ZONE 2 و حتی ZONE 1 می‌توان به کار برد ولی باید توجه داشت که اولا ET باید در یک enclosure مناسب برای ZONE مربوطه به کار رود ثانیا شبکه DP در این حالت نیاز به ایزولاتور دارند که شبیه SAFTEY BARRIER عمل می کند و ولتاژ و جریان را محدود می سازد. با اتصال ایزولاتور شبکه Profibus-DP EXI ایجاد می‌شود که می‌وان آن را در محیط‌های خطرناک اجرا کرد.(اتوماسیون زیمنس)

 

ET200IS دارای درجه حفاظتی IP30 است و به صورت ماژولار طراحی شده است و ماکزیمم 32 کارت I/O را می توان روی آن نصب کرد. هر ET200IS دارای اجزای زیر است:

  • یک ماژول اینترفیس پروفی باس که به IM151-2 موسوم است.
  • یک ماژول منبع تغذیه که به صورت ELECTRONIC MODULE موسوم هستند و تعدا آن حداکثر 32 عدد است.
  • ماژول ترمینیتور

 

همه موارد فوق برای نصب نیاز به Terminal Module دارند بنابراین سه نوع ترمینال ماژول نیز به اجزای فوق اضافه می شود.

 

در محیط HW CONFIG نکاتی لازم است به آنها توجه شود عبارتند از:

1- تعداد 35 اسلات برای کارتها وجود دارد که PS در اسلات شماره 1 و کارت I/O از اسلات های 4 تا 35 می توانند قرار گیرند.

2- کارت های آنالوگ ورودی جریانی یا ترموکوپل یا RTD هستند. کارت های آنالوگ خروجی نیز جریانی هستند و نوع ولتاژی وجود ندارد هر دو نوع کارت قابلیت اتصال به تجهیزات HART را دارا می باشند.(PLC زیمنس)

3- کارت دیجیتال ورودی از نوع NAMUR است که قابلیت تشخیص قطعی سیم را دارد.

 

 

نامی کنترل نماینده اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

33916340

33962801