در دو مقاله قبلی نمایندگی زیمنس به تعریف چند اصطلاح رایج در اتوماسیون صنعتی زیمنس پرداختیم در این قسمت هم یکسری دیگر از اصطلاحات را مرور می کنیم.

 

CENTRAL ARCHIVE SERVER

در نمایندگی زیمنس کامپیوتر سرور که برای آرشیو سازی دیتاهای خاصی از AS به کار می رود. در فرآیندهای کوچک معمولا آرشیو سازس در همان کامپیوتر اپراتوری OS انجام می شود. در فرآیندهای بزرگ و وقتی حجم دیتای آرشیوی خیلی زیاد است کامپیوتر مجزایی برای این منظور به کار می رود. در فرآیندهای بزرگ سرور دیگری با عنوان OS SERVER که با AS در ارتباط است سرور آرشیو دیتاهای خود را از OS SERVER می گیرد بنابراین CAS به TERMINAL BUS متصل شده و با PLANT BUS ارتباط ندارد.

 

CFC

CFC برگرفته از CONTINUOUS FUNCTION CHART است و ابزار اصلی برنامه نویسی منطق کنترل در اکثر سیستم های DCS از جمله در PCS7 است. برنامه نویسی در CFC به صورت گرافیکی است. عناصر مورد نیاز از لیست بلاک های پایه یا کتابخانه وارد محیط CFC شده و با ماوس به یکدیگر اتصال می یابد.(نمایندگی زیمنس)

CFC ابزار برنامه نویسی سطح بالا است بنابراین نیاز به کامپایل دارد تا به کدهای سطح پایین ترجمه شده و به کنترلر دانلود شود.

چارت CFC پس از کامپایل به OB و FC و FB هایی با زبان STL تبدیل می گردد. در واقع آنچه به AS دانلود می شود این بلاک ها است ولی کاربر CFC

برای تغییر برنامه و مشاهده‌ی سیگنال‌ها عیب یابی سر و کار دارد که کار با آن‌ها بسیار ساده‌تر از کار با STL است.(PLC زیمنس)

در هنگام کامپایل CFC می‌توان آن را به SCL SOURCE نیز تبدیل نمود امکان ایجاد یک فانکشن به زبان STL یا SCL و صدا زدن آن در CFC نیز وجود دارد.

CFC با نصب PCS7 نصب می گردد با این وجود امکان نصب جداگانه ی آن نیز وجود دارد. می توان آن را روی STEP7 نصب کرد و یک سیستم S7-300 زیمنس یا S7-400 زیمنس معمولی که امکان PCS7 ندارد را با آن برنامه نویسی کرد.

نامی کنترل عرضه کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

نمایندگی شرکت زیمنس

33916340

33962801

NAMICONTROL.IR