در این مقاله از مقالات نامی کنترل (نمایندگی زیمنس) به شرح اصطلاحاتی چون Faceplate، Fail Safe، Fault Tolerant و … در برنامه نویسی زیمنس اتوماسیون صنعتی زیمنس می پردازیم.

 

FACEPLATE

شکل گرافیکی که در OS ظاهر می شود و دارای امکانات زیاد است FACEPLATE نامیده می شود. این شکل به صورت پیش فرض کوچک است و با کلیک روی آن باز شده و امکانات بیشتری را نشان می دهد. باز با ماکسیمم کردن آن می توان از امکانات گسترده تری استفاده کرد.

 

FAIL SAFE

منظور از FAIL SAFE سیستمی است که در صورت خطا فرآیند را به سمت شرایط ایمن هدایت می کند. سیستم FAIL SAFE به کونه ای طراحی می شود که درجه ی SIL را مطابق با استاندارد IEC61508 و IEC61511 ساپورت کند. در سیستم FAIL SAFE نه اتنها باید از کارتهای خاص که مجهز به پردازشگر داخلی هستند استفاده کرد بلکه باید آرایش سنسورها و عملگرها و سیم بندی آنها گونه ای انجام شود تا در صورت خرابی یک سنسور و یا قطع شدن یک کابل سیگنال یا مشکل روی یک کانال کارت یا مشکل روی REMOTE I/O یا قطعی یک کابل شبکه و امثال آ«ها مشکلی در کنترل فرآیند رخ ندهد.(نمایندگی زیمنس در ایران)

 

FAULT TOLERANT

سیستمی است که علاوه بر افزونگی امکانات FAIL SAFE را دارد و معمولا برای نیازهای ایمنی با درجه SIL بالا به کار می رود.

 

FBD

مخفف FUNCTION BLOCK DIAGRAM و یکی از روش های برنامه نویسی PLC طبق استاندارد IEC61131 است در این روش از گیت های مختلف در برنامه نویسی استفاده می شود که به یکدیگر متصل می شوند و منطق کنترل را شکل می دهند. این روش برنامه نویسی به سطح پایین نزدیک است و کدهای تولید شده برای CPU کم است و سرعت عملکرد CPU بالا می باشد.(PLC زیمنس)

 

 

نامی کنترل نمایندگی اتوماسیون زیمنس در ایران

33916340

33962801

NAMICONTROL.IR