نامی کنترل نمایندگی زیمنس ایران و توزیع کننده محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس

 

کارت های FM در PLC زیمنس همانند کارت های دیگر دارای نمونه های مختلفی است که در این مقاله در مورد 5 نوع از آن صحبت میکنیم.

 

ماژول های FM مخفف FUNCTION MODULE ماژول هایی برای کاربردهای خاص دارند که دارای PLC هستند و فانکشنی را مستقل از PLC زیمنس انجام می دهند و صرفا با PLC اصلی دیتاهای اصلی را تبادل می نمایند. این کارت ها مشابه کارت های TM در PLC S7-1200 زیمنس و PLC S7-1500 زیمنس هستند. با نمونه هایی از کارت های FM در PLC S7-300 زیمنس و PLC S7-400 زیمنس آشنا می شویم.

 

COUNTING

این ماژول FM برای شمارش پالس های سریع که از سنسورها یا انکودر ارسال می شود به کار می رود و قابلیت دریافت پالس هایی تا 500KHZ را دارد. لازم به ذکر است PLC های کامپکت S7-300 زیمنس مانند 314C قابلیت دریافت پالس هایی فقط تا فرکانس 60KHz را در ورودی کامپکت خود دارند بنابراین برای پالس های سریع تر ماژول FM مورد نیاز است.

این کارت FM علاوه بر این که می تواند پالس های سریع تر بگیرد دارای خروجی هایی با فرکانس بالا برای کنترل سرو موتورهاست از این رو می تواند برای کنترل موقعیت استفاده شود.

 

 

CAM CONTROL

این FM در پی ال سی S7-300 زیمنس و پی ال سی S7-400 زیمنس موجود است برای عملیات ماشین ابزار کاربرد دارد. در کارت FM352 CAM با اتصال به انکودر موقعیت را بررسی می کند و نازل های اسپری را بازو بسته می کند.

 

 

CLOSED LOOP CONTROL

 این کارت FM هم در PLC S7-300 زیمنس و PLC S7-400 زیمنس وجود دارد. برای کنترل لوپ حلقه بسته PID استفاده می شود. مقدار مبنا را از PLC زیمنس و فیدبک فرآیند را مستقیما می گیرد و پس از پردازش لاجیک PID فرمان های لازم را برای عملگر خروجی صادر می کند. اگر چه لوپ PID را می توان با PLC زیمنس اصلی نیز کنترل کرد ولی دقت FM بالاتر است.

 

 

WEIGHING SYSTEM

این FM که فقط در PLC S7-300 زیمنس وجود دارد برای اتصال به لودسل و اندازه گیری و کنترل وزن به کار می رود.

 

 

FLOW MEASUEMENT

ماژول خاصی است که به ترانسمیتر فلو متصل می شود و با اندازه گیری دقیق فلو همه امکانات مربوط به اندازه گیری فلو را در خود دارد. نتیجه پردازی را به PLC زیمنس اصلی گزارش می کند. این FM خاص PLC S7-300 زیمنس است و در PLC S7-400 زیمنس وجود ندارد.

ماژول های FM پیکربندی و تنظیمات زیادی دارند که پس از نصب نرم افزار FM CONFIG می تواند انجام شود.

 

 

 

نامی کنترل نمایندگی زیمنس و ارائه دهنده آموزش های رایگان اتوماسیون صنعتی زیمنس

021-33916340

021-33962801