CPU های نسل جدید S7-300 (اتوماسیون صنعتی زیمنس) ظاهری متفاوت با نوع قدیمی دارند. عمده تفاوت CPU های جدید با CPU های قدیمی عبارتند از :

 

عرض کوچکتر:

 

به دلیل تغییر در سخت افزاز CPU های جدید است.

 

حذف باطری BACKUP:

 

در نوع قدیمی ، یک باطری کوچک مانند شکل زیر روی CPU نصب می شد، ولی در CPU های جدید این باطری حذف شده است. علت آن این است که در CPU های قدیمی حافظه LOAD MEMORY از جنس رم (RAM) بود، بنابراین برای حفظ اطلاعات حافظه در برابر قطع جریان الکتریکی ، به این باطری احتیاج بود ، ولی در نسل جدید این CPU ها LOAD MEMORY بصورت کارت حافظه و از جنس FLASH PROM است که با قطع تغذیه ، اطلاعات آن پاک نمی شود.

 

 

اسلات قرار گیری کارت حافظه:

 

در CPU های قدیمی از کارت حافظه که از لحاظ ظاهری بزرگتر و به MC معروف هستند، استفاده می شد. ولی در CPU های جدید از کارت های حافظه MMC (MICRO MEMORY CARD) که کوچکتر هستند استفاده می شود. در CPU های قدیمی استفاده از کازت حافظه الزامی نیست و صرفا از آن برای افزایش حجم حافظه LOAD MEMORY استفاده می شود. ولی CPU های جدید بدون کارت MMC کار نمی کنند. به عبارت دیگر ، MMC همان حافظه LOAD MEMORY محسوب می شوند.

 

 

 

تغییر شکل کلید انتخاب وضعیت کاری:

 

سلکتور سوییچ روی CPU های قدیمی به صورت چرخشی است که می توان آن را در چهار  وضعیت RUP-P , RUN , STOP و MRES قرار داد.این کلید در CPU های جدید بصورت عمودی جا به جا می شود و سه وضعیت RUN , STOP و MRES دارد. در واقع، RUN همان RUN-P است.

 

آخرین مقالات اتوماسیون صنعتی زیمنس

(نمایندگی فروش محصولات زیمنس در ایران)

NAMICONTROL.IR