در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با پی ال سی LOGO! TD زیمنس آشنا شده و جزئیات این پی ال سی، مانند ویژگی های جدید نسبت به LOGO! و قابلیت های اختصاصی آن آشنا خواهید شد و آن را بررسی خواهیم کرد.

 

لوگو زیمنس تولید شده از نسخه 6 به بعد دارای قابلیتی هستند که می توان یک صفحه نمایش به آنها متصل کرد، نام این صفحه نمایش LOGO TD است که مخفف LOGO TEXT DISPLAY می باشد.

این صفحه نمایش نسبت به صفحه نمایش روی LOGO بزرگتر است. روی این نمایشگر چهار کلید جهت نما قرار داده شده است و همچنین چهار کلید F1 , F2 , F3 , F4 وجود دارد که از آنهامی توان استفاده های زیادی کرد.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

علاوه بر کلیدهای گفته شده دو کلید OK و ESC نیز روی LOGO! TD وجود دارد.

استفاده از LOGO! TD مزیت های زیادی دارد که در زیر به چند مورد از آن اشاره می کنیم:

  • در مواردی که نیاز نباشد( یا محدودیت امنیتی وجود داشته باشد) اپراتور به LOGO! دسترسی داشته باشد، با در اختیار گذاشتن LOGO! TD اپراتور می تواند وظایف خود را انجام دهد.
  • در صورتی که تابلو برق در مکانی که دسترسی به آن سخت است نصب شده باشد، با نصب LOGO! TD در جایی مناسب و قابل دسترس برای اپراتور، کار کنترل دستگاه بسیار آسان می گردد.
  • اضافه شدن 8 ورودی علاوه بر ورودی های موجود روی کارت LOGO!
  • نمایش اطلاعات مورد نیاز روی صفحه نمایش
  • LOGO! TD به وسیله یک کابل به ماژول اصلی LOGO! زیمنس متصل می گردد.

 

امکاناتی که LOGO! TD  در اختیار کاربر می گذارد را به دو دسته کلی میتوان تقسیم کرد که هرکدام را در ادامه بررسی می کنیم:

1- کلید های ورودی اضافی: هشت کلید ورودی علاوه بر ورودی های موجود روی LOGO! روی LOGO! TD قرار دارد که عبارتند از چهار کلید جهت نما (CURSOR KEYS) و همچنین چهار کلید F1 , F2 , F3 , F4. برای استفاده از این کلیدها در برنامه نویسی آنها را می توان در بخش CONSTANTS در شاخه DIGITAL با اسامی Cursor keys” و “”LOGO! TD Functions Keys یافت.

چهار کلید جهت که روی LOGO! TD وجود دارند (CURSOR KEYS) ، جهت های بالا، پایین، چپ و راست را نمایش می دهند. این کلیدها روی خود ماژول LOGO! نیز وجود دارند و اگرچه وظیفه اصلی این کلیدها اصلاح برنامه به صورت دستی است، ولی از آنها میتوان به عنوان پوش باتون هایی که به ورودی LOGO! متصل شده اند نیز مانند برنامه روبه رو استفاده نمود.

در استفاده از کلیدهای جهت به عنوان کلید ورودی محدودیت هایی نیز وجود دارد.(زیمنس ایران)

 

بعد از استفاده از این کلیدها در برنامه، باید عبارت ESC+C روی نمایشگر ماژول LOGO! یا در صورت وجود روی LOGO! TD ظاهر شود. اگر این اتفاق نیفتاد با زدن کلید جهت چپ عبارت مذکور را خواهیم دید. برای استفاده از این کلیدها باید همزمان با فشردن هر کدام از آنها، کلید ESC نیز فشرده شود. در غیر این صورت این کلیدها غیر فعال می شوند. محدودیت دیگری که در استفاده از این کلیدها به عنوان ورودی با آن مواجه هستیم این است که هرکدام از این کلیدها را در یک زمان فقط می توان به تنهایی استفاده کرد، به این معنی که اگر در برنامه نشان داده شده در بالا کلید جهت بالا (C1) را بفشاریم و خروجی Q1 روشن شود با فشردن جهت راست (C4) خروجی Q2 روشن نمی شود و این امکان که Q1 و Q2 همزمان با هم روشن باشند وجود ندارد.

(نکته گفته شده در بالا SIMULATION نرم افزار وجود ندارد و زمانی خود را نشام می دهد که بخواهیم در عمل از LOGO! TD استفاده کنیم)

همان طور که گفته شد علاوه بر چهار کلید جهت نما، چهار کلید F1 , F2 , F3 , F4 یا همان LOGO! TD Functions Keys روی LOGO! TD وجود دارد که محدودیت های کلیدهای جهت را که در بالا اشاره شد ندارند و می توان از آنها مانند پوش‌باتن های معمولی استفاده کرد.

 

 

نمایندگی زیمنس(نامی کنترل) آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشد

33916340

33962801