از سری مقالات آموزشی نمایندگی زیمنس (نامی کنترل) ، آشنایی با بلوک دیاگرام ساختمان PLC زیمنس

 

یک PLC زیمنس با امکان ذخیره سازی برنامه ، ساختاری مشابه کامپیوتر دارد. در واقع PLC زیمنس معمولا به عنوان بخش پردازش یک کنترلر زیمنس مورد استفاده قرار می گیرد.

مانند آنچه در شکل زیر مشاهده می شود ورودی ها اطلاعات لازم را به PLC زیمنس منتقل کرده و PLC زیمنس نیز بر طبق نیاز سیستم کنترلی و بر مبنای برنامه ای که در داخل آن نوشته شده است خروجی ها را کنترل می نمایید.

 

 

 

PLC ها در اصل یک منبع تغذیه ، واحد دریافت سیگنال های ورودی ، واحد پردازش مرکزی همراه با ریز پردازنده ، حافظه ذخیره سازی برنامه ، واحد ارسال سیگنال خروجی و … تشکیل شده است. در PLC زیمنس نحوه کنترل پروسه به صورت یک برنامه در حافظه آن ذخیره می شود.

در شکل زیر می توانید واحدهای مختلف یک PLC زیمنس را مشاهده نمایید که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

PLC زیمنس به صورتهای فشرده ، ماژولار ، شبکه ای و نیز به شکل PLC صنعتی موجود ممی باشد.

برای PLC های با ورودی و خروجی کم یعنی با حداکثر حدود 100 DI/DO که DI مخفف DIGITAL INPUT بیانگر ورودی دیجیتال و DO مخفف DIGITAL OUTPUT بیانگر خروجی دیجیتال می باشند.

PLC های مدل فشرده (COMPACT) و یا میکرو (مانند PLC های مدل S7 200) مورد استفاده قرار میگیرد و برای PLC های با تعداد ورودی و خروجی های بیشتر از 100 DI/DO، پی ال سی های (PLC) مدل ماژولار زیمنس استفاده می شود.

 

 

نمای ظاهری یک میکرو PLC مدل S7 200

 

 

اغلب برای هر بخش تولیدی یک PLC زیمنس مخصوص آن بخش نصب می شود. سپس این PLC های مجزا به وسیله یک شبکه مبادله داده (BUS) مانند شبکه PROFIBUS-PD زیمنس به واحد کنترل مرکزی زیمنس وصل می شوند. به این شبکه میتوان اجزای دیگری مانند تجهیزات فرمان و نظارت و یا یک ارتتباط دهنده (ACTUATOR – SENSOR – INTERFACE) را متصل کرد.

 

 

استفاده از PLC در یک شبکه صنعتی

 

امروزه اکثرا PLC های زیمنس ماژولار مورد استفاده قرار می گیرند. واحد مرکزی یک PLC از نوع ماژولار تشکیل شده است از یک منبع تغذیه ، زیمنس ( CENTRAL PROCESSING UNIT) سی پی یو CPU و حداقل یک واحد در یافت و یک واحد ارسال سیگنال

 

نامی کنترل نماینده فروش محصولات زیمنس در ایران

NAMICONTROL.IR