رک ها در زیمنس S7-400 بسیار متنوع بوده و هر کدام برای کاربرد های خاصی طراحی شده اند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. به طور کلی ، ساختار رک 400 از دو بخش تشکیل شده است که عبارتند از:

 

1- I/O Bus (P Bus) : یک BACK PLAIN BUS به صورت پارالل است که برای تبادل دیتا بین CPU زیمنس و کارت های I/O زیمنس استفاده می شود ( باسرعت تقریبی 5 MBPS) همه ی رک های S7-400 دارای I/O BUS هستند. بنابراین بر روی تمام آنها میتوان کارت I/O نصب کرد.

2- Communication Bus (C Bus) سیستم سیماتک : این قسمت از BACK PLAIN BUS یک باس سریال است که برای تبادل سریع دیتا با حجم زیاد به صورت سریال استفاده می شود ( سرعت 10MBPS) وظیفه C BUS برقراری ارتباط بین CPU ، FM و CP است. رک های توسعه در S7-400 این قسمت را ندارند از این رو ، نمیتوان روی آنها کارت شبکه نصب کرد. شکل زیر ، یک نمونه از رک های 400 را که دارای 18 اسلات است ، نشان می دهد ( نامی کنترل، نمایندگی زیمنس)

 

اتوماسیون صنعتی زیمنس

 

نکته: در S7-400 زیمنس ارتباط الکتریکی و تغذیه ماژول ها توسط رک انجام می شود ، بنابراین با نصب سخت افزاری ماژول ها روی رک بدون نیاز به سیم بندی این ارتباط توسط رک برقرار می شود.

 

همانطور که گفته شد ، تمام رک های زیمنس 400 دارای C BUS و I/O BUS نیستند ، بنابراین می توان آنها را به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

1- (CENTRAL RACK (CR که فقط می تواند به عنوان رک اصلی استفاده شود.

2- (EXPANSION RACK (ER که فقط برای توسعه I/O نیز استفتده می شود.

3- (UNIVERSAL RACK (UR که هم به عنوان رک اصلی و هم به عنوان رک اضافی استفاده می شود. کاربرد این رک در صنایع مختلف بیشتر است.

 

شکل زیر ساختار I/O Bus و C Bus را در رک های CR ، ER و UR نشان می دهد :

 

 

 

همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید ، اگر پوشه RACK400 را در برنامه ی HW CONFIG باز کنید ، خواهید دید که هر یک از رک های 400 خود در چندین مدل ارائه شده اند. مهم ترین تفاوت آنها نسبت یه یکدیگر ، وضعیت I/O Bus و C Bus و تعداد اسلات ها است.

 

 

در جدول زیر ، برخی از مشخصات آنها همراه با توضیحات ارائه شده است. (نمایندگی زیمنس در ایران)

 

 

 

نکته: در انتهای کد برخی از رک ها علامت ALU نوشته شده است که نشانگر متریال به کار رفته برای تولید بدنه آنها از جنس آلمینیوم است. در این رک ها برای تهویه هوا و خنک نگه داشتن آنها معمولا از فن های مخصوص استفاده می شود.

 

 

نامی کنترل ، نمایندگی زیمنس در ایران آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد.

NAMICONTROL.IR

02133916340