پروژه تمرینی نمایندگی زیمنس

پروژه ای طراحی کنید که در آن CPU414 و یک CPU314 به کمک کارت CP مناسب با رابط PROFIBUS-FMS با یکدیگر ارتباط و تبادل داشته و خروجی S7-300 QWO توسط ورودی S7400 زیمنس کنترل شود.

 

راه حل

همانطور که می دانید برای ارتباط با شبکه ی PROFFIBUS-FMS نیاز به کارت CP می باشد که برای PLC S7-300 مدل CP343-5 برای  کارت CP443-5 و برای PC کارتهای CP563 و CP5614 می باشد.(نمایندگی اتوماسیون زیمنس)

در شبکه FMS برخلاف نوع DP و FDL به جای وضعیت MASTER و SLAVE وضعیت Client/Slave تجهیزات Slave بدون مجوز Master نمی‌توانند از خط برای تبادل داده استفاده کنند ولی در Client/server امتیاز هر دو برای استفاده از خط برابر است پیکربندی شبکه FMS بسیار شبیه FDL است

از این رو قسمت های مشابه را تنها با تصویر پیکربندی بررسی می کنیم. در اولین قدم در محیط SIMATIC MANAGER یک SIMATIC300 ایجاد کرده و بنا به تعریف پروژه CPU314 را به همراه کارتهای ورودی و خروجی CP3434-5 وارد RACK کرده و پیکربندی مینمائیم.

سپس SIMATIC 400STATION را ایجاد و پیکربندی HWCONFIG آن را انجام می دهیم. حال ورودی یکی از CPU ها کلیک کرده و سپس روی سطر اول Connection table دوبار کلیک نموده و در قسمت Connection گزینه FMS Connection را انتخاب می‌کنیم.

با این کار پنجره دیگری باز می شود ابتدا شماره BLOCK PARAMETERS را در برگه ای یادداشت می کنیم سپس روی دکمه OK کلیک می نماییم.

نوع ارتباط به صورت پیش فرض MMAC می باشد که ارتباط دو طرفه با قابلیت تایید (ACK) بین دو MASTER می باشد که هر دو قطعه می توانند عمل خواندن و نوشتن را انجام دهند.(اتوماسیون زیمنس)

پس از SAVE پیکربندی و دانلود آن به PLC زیمنس نوبت به برنامه نویسی پروژه می رسد.

 

 

نامی کنترل نمایندگی اتوماسیون صنعتی زیمنس در ایران

33916340

33962801

NAMICONTROL.IR