از سری آموزش های اتوماسیون صنعتی، تهیه شده توسط نمایندگی زیمنس در ایران

 

برای نمایش متن روی LOGO! TD از تابع MESSAGE TEXT استفاده می کنیم.

 

 

از این تابع برای نمایش پیام های متنی در زمان اجرای برنامه روی صفحه نمایشی LOGO! و یا LOGO! TD استفاده می شود. هرگاه پایه EN این تابع را فعال کنیم متن پیام در نظر گرفته شده نمابش داده خواهد شد. برای نمایش متن روی LOGO! TD باید حتما خروجی این تابع را با یک OPEN CONNECTOR مسدود کنیم (البته می توان خروجی آن را به ورودی توابع دیگر نیز داد)

 

توجه: لازم به ذکر است که اگر خروجی این تابع با Open Connector  مسدود نشود در Simulation نرم افزار، متن مورد نظر نماش داده می شود ولی در عمل روی LOGO! TD پیامی دیده نمی شود.(زیمنس ایران)

 

به منظور یادآوری چگونگی نوشتن متن در این تابع و درک جزییات بیشتر به بررسی مثالی می پردازیم:

 

مثال1- برنامه کنترل دما یک اتاق را بنویسید به طوری که در بازه دمایی بین 0 تا 10 درجه سانتی گراد هیتر روشن و در بازه دمایی 20 تا 40 در جه سانتی گراد کولر روشن شود. در بین 10 تا 20 درجه هیچ دستگاهیی به نشانه ایده آل بودن دمای محیط روشن نباشد. در ضمن می خواهیم در نمایشگر LOGO در سطر اول نام شرکت، در سطر دوم مقدار دمای اتاق، در سطر سوم دمای روشن شدن کولر و در سطر چهارم نیز تاریخ جاری نمایش داده شود.

 

این برنامه به صورت زیر می باشد:(لوگو زیمنس)

 

 

همانطور که دیده می شود در این مثال از یک ورودی آنالوگ به عنوان سنسور دمایی و از دو تابع آنالوگ Analog threshold trigger استفاده شده است. برای تابع B001 مقادیر آستانه روشن و خاموش شدن به ترتیب برابر 0 تا 10 و برای تابع B002 این مقادیر به ترتیب برابر 20 و 40 در نظر گرفته شده است. برای نشان دادن پیام از Massage text استفاده شده است. برای فعال کردن این تابع از یک ورودی HIGH و برای مسدود کردن خروجی آن از یک OPEN CONNECTOR استفاده می نماییم. برای وارد کردن متن مورد نظر ابتدا روی تابع Message text دوبار کلیک می کنیم تا کادر محاوره مشخصات این تابع همانند شکل روبه رو باز شود. در سمت چپ این کادر محاوره می توان تمامی توابعی که در این برنامه استفاده شده است را دید که در این جا عبارتند از دو ANALOG THRESHOLD TRIGGER.

 

 

 

در سمت راست این کادر محاوره قسمتی به اسم MASSAGE TEXT قرار دارد که در این قسمت می توان متن پیام را تنظیم نمود. اطلاعاتی که در این قسمت وارد می کنید در نمایشگر یا LOGO! TD نماش داده خواهد شد. در بالای این قسمت دکمه های اضافی قرار دارند که در ادامه در صورت نیاز به معرفی آن می پردازیم.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

 

در سطر اول نام شرکت مورد نظر که ما در اینجا MFT انتخاب کردیم را وارد می کنیم. لازم به ذکر است که اگر در زمان وارد کردن متن پیام یا پارامترهای مختلف دچار اشتباهی شدیم می توان از ابزار DELET که در قسمت بالا قرار دارد، جهت پاک کردن آن اشتباه استفاده کرد.

 

همانطور که در متن مثال آمده است می خواهیم در خط دوم دمای اتاق نمایش داده شود، جهت انجام این امر ابتدا عبارت DAMA را وارد می کنیم. حال باید مقدار عددی این دما را به جدول اضافه کنیم که برابر است با دمایی که هر لحظه سنسور AI1 به ورودی دو تابع آنالوگ می دهد. پس روی یکی از دو تابع آنالوگ کلیک می کنیم تا اطلاعات مربوط به آن تابع، در سمت راست قسمت Parameter به نمایش درآید. سپس در این قسمت روی =Ax , amplified کلیک کرده و در آخر دکمه Insert Parameter را کلیک می کنیم تا این مقدار وارد متن می شود.

 

 

در انتهای خط دوم برای آن نشان دهیم دمای نماش داده شده از نوع سانتی گراد است باید کاراکتر سانتی گراد را قرار دهیم. برای این کار روی ابزار C° که در بالای قسمت Message Text قرار دارد کلیک می کنیم. مجموعه ای از کاراکترهای رایج به نمایش در می آید که ما کاراکتر مربوط به درجه سانتی گراد را انتخاب می کنیم.

 

در ادامه سوال خواسته شده است که در سطر سوم دمایی که قرار است در آن کولر روشن گردد نمایش داده شود. ایتدا کلمه cool را در سطر سوم می نویسیم سپس برای نمایش دما با انتخاب تابع B001 اطلاعات مربوط به آن را در قسمت PARAMETER می آوریم سپس روی ON کلیک کرده و در آخر دکمه INSERT PARAMETER را کلیک می کنیم. در این سطر نیز باز به همان شیوه گفته شده در بالا علامت سانتی گراد را قرار می دهیم.

 

برای نمایش تاریخ در سطر چهارم ، پارامتر CURRENT DATE را که در زیر قسمت  Parameter انتخاب و سپس دکمه Insert Parameter را کلیک می کنیم.

 

در انتهای کار کادر محاوره تنظیمات MASSAGE TEXT به صورت شکل زیر در می آید:

 

 

نکته: اگر تابع آنالوگ Analog threshold trigger دوبار کلیک کنیم و در کادر محاوره تنظیمات آن در قسمت Decimals in the message text عدد 2 را وارد کنیم، دیده می شود که دما در نمایشگر پیام متنی، با دو رقم اعشار به نمایش در آمده است.

 

حال اگر برنامه را شبیه سازی کنیم پیام متنی به صورت زیر نمایش داده می شود:

 

 

 

نامی کنترل نمایندگی زیمنس در ایران

اتوماسیون صنعتی زیمنس

تجهیزات فشار ضعیف زیمنس

33962801

33916340