نرم افزار لوگو که برای کار با پی ال سی LOGO نمایندگی زیمنس می باشد LOGO SOFT COMFORT V6.0 نام دارد. نرم افزاری ساده و در عین حال بسیار کاربردی می باشد، بطوریکه بدون کوچکترین مشکلی کاربر قادر خواهد بود که برنامه را در محیط این نرم افزار نوشته و شبیه سازی نماید.

 

نحوه شروع و استفاده از نرم افزار LOGO SOFT COMFORT V6.0

 

شرایط لازم برای نصب

توجه شود که قبل از نصب این نرم افزار همخوانی آن، با سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر خود را مورد بررسی قرار دهید.بدین منظور سیستم شما باید شرایطی که در جدول 13-6 ذکر شده است را دارا باشد تا یتوانید نرم افزار را بر روی آن نصب کنید. اولین مورد نوع پردازنده است که در تصویر زیر انواع قابل نصب آن معرفی شده اند.(لوگو زیمنس)

 

 

 

لازم به ذکر است که اکثر سیستم عامل ها مانند WINDOWS 98 , WINDOWS XP SP2 و WINDOWS NT و غیره توانایی پشتیبانی از این نرم افزار را دارند ولی توصیه می کنیم که برای راحتی کار سیستم عامل WINDOWS XP SP2 OR SP3 را روی کامپیوتر خود نصب نمایید.

مثال 13-1: مدار نشان داده شده در شکل 13-22 را به زبان FBD نوشته و آن را شبیه سازی می نماییم.

شرایط کاری مدار به شرح زیر است:

1- با زدن شستی 12 کنتاکتور KIM دائم کار کند.

2- با زدن شستی قطع L1 در هر شرایطی مدار خاموش شود.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

 

 

به آدرس نشان داده شده در شکل رفته و برنامه را اجرا کنید.

 

 

پس از اجرا نرم افزار به منظور تعریف پروژه به مسیر File>>New رفته و بر روی یکی از دو گزینه FBD و LAD که به معنی انتخاب زبان برنامه نویسی است کلیک نمایید.(زیمنس ایران)

 

 

پس از کلیک کردن یک کادر محاوره ای باز شده و از شما اطلاعات مربوطه مانند مشتری، مجری پروژه و … را میخواهد. با کلیک کردن بر روی OK آن را تایید کرده تا صفحه آغازین مربوط به برنامه نویسی باز شود.

 

 

حال به منظور وارد نمودن ورودی مطابق شکل 13-23 از منوی ابزار استفاده کرده و بر روی ورودی (INPUT) کلیک کنید تا آیکون ورودی بر روی موس آویزان شود، حال با دوباره کلیک بر روی مکان نشان داده شده در شکل 13-24، ورودی را جاگذاری نمایید.(نمایندگی زیمنس)

 

 

حال مطابق شکل 13-25 جهت وارد کردن دومین کنتاکت ورودی،در مکان نشان داده شده دو بار کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

اکنون جهت وارد نمودن خروجی از منوی ابزار، خروجی را انتخاب کرده آنگاه مطابق شکل، موس را به موقعیت نشان داده شده برده و دو بار کلیک نمایید تا خروجی جاگذاری شود.(LOGO زیمنس)

 

به منظور تکمیل مدار به یک AND به منظور سری کردن ورودی ها با خروجی و یک OR برای موازی کردن کنتاکت باز خروجی با ورودی 12 نیاز داریم پس مطابق شکل یک تابع AND و یک تابع OR جاگذاری نمایید.

 

 

با توجه به اینکه ورودی L1 از نوع در حالت عادی بسته می باشد، پس یک NOT در مسیر آن به تابع AND قرار می دهیم.(نمایندگی زیمنس در ایران)

 

 

 

برای تکمیل مدار نیاز است تا ارتباط منطقی بین ورودی و خروجی ها را برقرار کنیم پس از ورودی L1 به NOT و از خروجی آن نیز به تابع AND رفته و از ورودی دیگر تابع AND به خروجی تابع OR می رویم (شکل 13-30)

 

 

حال از خروجی تابع AND به کویل Q1 رفته سپس از خروجی کویل به تابع OR می رویم آنگاه برای اتمام مدار از ورودی 12 به تابع OR می رویم (شکل 13-31)

 

 

 

 

تعیین نحوه نمایش برنامه نوشته شده در LOGO SOFTWARE

 

نرم افزار LOGO این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که برنامه نوشته شده را به دو صورت FBD و LAFFER نمایش دهد. (شکل 13-33 و شکل 13-34)

 

 

 

 

 

 

برای سوییچ کردن بین این دو نمایش می توانید از مسیر نشان داده در شکل 13-35 استفاده کنید.(اتوماسیون صنعتی زیمنس)

 

 

 

تست و شبیه سازی برنامه در محیط نرم افزار 

در نرم افزار پی ال سی LOGO زیمنس علاوه بر رسم و ویرایش برنامه ، وضعیتی به نام شبیه سازی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید برنامه نوشته شده را شبیه سازی کرده و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

به منظور شبیه سازی می بایست ابتدا ورودیها را انتخاب کرده آنگاه بر اساس این انتخاب و توسط شبیه سازی ، خروجی را مشاهده کنید. انتخاب نوع ورودی در برنامه با انتخاب نوع شستی ورودی در سیم کشی LOGO باید متناسب باشد.

به منظور عیب یابی از برنامه نوشته شده به مسیر  Tools>> Simulation بروید. (شکل 13-36)

 

 

مطابق شکل 13-37 نوع ابزار مربوط به شبیه سازی در برنامه نمایش داده خواهد شد.

 

 

به منظور تست و شبیه سازی می بایست از آیکن های موجود در منو ابزار استفاده کرد.

 

 

 

نامی کنترل نمایندگی زیمنس در ایران

اتوماسیون صنعتی زیمنس

تجهیزات فشار ضعیف زیمنس

33916340

NAMICONTROL.IR