کلید اتوماتیک کمپکت زیمنس (MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER (MCCB

 

به منظور حفاظت ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز ، کلید – فیوز و کلید های اتوماتیک استفاده می گردد. لیکن به لحاظ اینکه اولا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در ثانی به علت اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلی قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است لذا نمیتوان همیشه از فیوز و کلید – فیوز استفاده کرد.

در ضمن در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ،مدار بطور خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد گردد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین لحظاتی فقط از کلید اتوماتیک میتوان استفاده کرد.(تجهیزات فشار ضعیف زیمنس)

کلیدهای اتوماتیک علاوه بر موارد فوق نسبت به فیوزها و کلید – فیوزها دارای مزایای زیر می باشند:(نمایندگی زیمنس در ایران)

  • کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجددا آماده بهره برداری می باشد.
  • با کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه شده میتوان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع،وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.
  • ساختمان این کلیدها بگونه ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن رله اضافه جریان کلید به سرهت وارد عمل شده و مدار را قطع می کند.

بیشترین توسعه ای که روی کلید های فشار ضعیف انجام می دهند روی CURRENT LIMITING است که هرچه این خاصیا بیشتر شود کلید گران تر می شود. این خاصیت مستقیما به زمان قطع کلید بستگی دارد.(نمایندگی زیمنس در ایران)

معمولا در کاتالوگ کلیدهای فشار ضعیف دو مشخصه فنی به نام های ICU و ICS مشخص شده اند که دانستن مفهوم آنها در انتخاب کلید مهم است. 

ICU : جریان اتصال کوتاهی که کلید تنها یک بار بدون آنکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن می باشد و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس و یا تعویض دارد.

ICS : جریان اتصال کوتاهی که کلید به دفعات قادر به قطع آن می باشد بدون آنکه آسیبی ببیند و یا نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند.

 

 

نامی کنترل نمایندگی زیمنس در ایران

33916340

NAMICONTROL.IR